نقد و بررسی بازی تخته نرد آنلاین backgammon live

مقدمه بازی تخته نرد آنلاین backgammon live :

در دنیای امروز اینترنت بخش جدایی ناپذیر از زندگی مردم شده است. حرکت ابزار ها و برنامه ها به سمت ذخیره سازی و یا حتی پردازش ابری می باشد. در این بین بازی های آنلاین بیش از پیش رشد داشته است. Clash of Clans  نمونه موفق ( مثال از بازی های موبایلی ) و quiz of kings  هم نمونه داخلی موفق بازی های آنلاین است. لذت بازی با یک کاربر واقعی قابل قیاس با بازی با هوش کامپیوتری بازی نیست. این فکر که یک انسان در آنسوی بازی مقابل شما قرار گرفته است، انگیزه مبارزه را چند برابر می کند. حال اگر این لذت، با بازی سنتی و لذت بخش دیگر ( تخته نرد ) ترکیب شود، چه از آب در می آید. امروز ما در گروه تخصصی امجی جفت شش MGJoft6 با نقد و بررسی بازی تخته نرد آنلاین backgammon live در خدمت شما هستیم.

 لینک دانلود مستقیم

 

شروع :

ابتدا باید به این نکته توجه کرد که برای بازی آنلاین با دوستان خود در این بازی، نیاز به اکانت فیسبوک دارید. هر چند می تواند به عنوان مهمان وارد بازی شد و از بازی آنلاین تخته نرد با بازیکنان سراسر جهان لذت برد. همانطور که می دانید در ایران تب شبکه اجتماعی فیسبوک خوابیده است. اما در دنیا همچنان بزرگترین شبکه اجتماعی، فیسبوک است ( facebook.com  ) . یک توصیه فرهنگی هم در این نقد داشته باشیم. پیشنهاد میکنم فیلم سوشیال نتورک ( social network ) را ببینید. در این فیلم به داستان شکل گیری فیسبوک از نگاه خالق آن، مارک زاکربرگ پرداخته است.

 

محیط بازی :

من اکانت فیسبوکم را مدت ها پیش غیر فعال کرده ام، پس مهمان بازی آنلاین تخته نرد Backgammon live  خواهم بود. این بازی هم مانند بسیاری از بازی های امروزه (  چه نمونه خارجی و یا بازی های ایرانی ) سکه محور می باشد و هیچگونه پول حقیقی بین بازیکنان رد و بدل نمی شود ( حکم شرعی بازی تخته نرد ) . در شروع بازی، مقداری سکه به شما داده خواهد شد و از شما می خواهد اولین بازی خود را انجام دهید. چون ما می خواهیم ابتدا راجع به محیط این بازی لذت بخش تخته نرد آنلاین Backgammon live  ، صحبت کنیم، یکبار از بازی خارج شده و دوباره وارد می شویم.

 

گردونه شانس spin :

اینبار هم مشابه موارد بازی های سکه محور، چون امکان دارد در حین بازی سکه های خود را مصرف کنید و از طرفی پولی هم برای خرید سکه ندهید ( در ایران برای خرید سکه نیاز به کارت های بانکی بین المللی دارید. ) به صورت روزانه این بازی یک گردونه شانس برای شما نمایش می دهد تا مقداری سکه به شما هدیه بدهد. در حدی که روزی یک یا دو بازی انجام دهید. در کنار این گردونه در قسمت پایین صفحه یک گزینه بنام collect bonus وجود دارد که این گزینه هم برای دادن سکه مجانی به شما می باشد. در واقع این بخش بیشتر برای این وجود دارد تا شما در زمان های تعیین شده به بازی سر بزنید.

  

پروفایل، Level و XP :

از بالا، سمت چپ شروع میکنیم. همانگونه که مشاهده می کنید تصویر شما به همراه دو ستون قرار دارد که تصویر پروفایل در حالت مهمان قابل ویرایش نیست و هنگامی که با اکانت فیسبوک خود وارد شوید، تصویر پروفایل شما در بازی و پروفایل فیسبوک یکی خواهد بود. در وسط ستاره level شما قید شده است. ستون بالا XP  یا اکسپرینس می باشد که تجربه شماست و به مرور زمان و بازی زیاد، افزایش می یابد. افزایش level به سطح XP  بستگی دارد. ستون پائین هم نام شماست که باز هم هنگامی که با پروفایل فیسبوک خود وارد شوید، هم نام با پروفایل شما خواهد شد. IP شما ( لوکیشن شما هنگام بازی که با پرچم کشور نشان داده خواهد شد. ) در هنگام اولین ورود خوانده می شود و در زمان بازی به شکل پرچم کشور مبدا IP نمایان خواهد شد . اگر از ایران بازی می کنید و پرچم کشور دیگری در هنگام بازی نشان داده خواهد شد، احتمالا از فیلتر شکن استفاده می کنید. ( استفاده از فیلتر شکن برای ورود با پروفایل فیس بوک الزامیست. )

 

خرید سکه و فروشگاه :

از قسمت Buy Coin  میتوانید سکه بخرید. همانطور که قبلا اشاره کردم این امر با کارت های بانکی بین المللی مانند مستر کارت Master Card و امثالهم امکان پذیر می باشد. کنار آن Item Store  را داریم که برای خرید وسایل متنوع بازی از جمله تاس های متفاوت است. می توانید از قسمت Free Coin با تماشای فیلم های تبلیغاتی یا وارد شدن به پروفایل فیسبوک خود، سکه رایگان بدست آورید.

 

تنظیمات و بخش های جانبی :

در قسمت تنظیمات قابلیت کنترل موزیک هنگام بازی، ( که متناسب با صفحه تخته نرد تغییر کرده و در بسیاری مواقع لذت بخش است. ) و یا افکت های صوتی را دارید. در مورد موسیقی و افکت های بازی باید بگویم که بسیار خوب کار شده اند و از نظر من بهترین بازی آنلاین تخته نرد اندروید و iOS را رقم زده اند. گزینه دیگر برای کنترل اعلان ها ( notification ) و همینطور اکانت فیسبوک می باشد. گزینه آپدیت هم وجود دارد که چون ایران از طرف گوگل نسبت به بعضی از محتوا های موجود در گوگل پلی تحریم می باشد، نیاز به فیلتر شکن خواهید داشت.

امیدواریم در آینده نزدیک کمپانی گوگل این نگاه تحریمی را کنار گذاشته و اجازه دسترسی آزاد اطلاعات و ابزار خود را برای ایران فراهم کند. ایران با نزدیک به شصت میلیون کاربر اینترنت و برنامه نویسان خلاق و قدرتمند، در صورت فراهم شدن بستر مناسب، حرف های زیادی برای گفتن دارد.

 

مینی گیم ها mini Games  :

در پائین صفحه سمت چپ قسمت مینی گیم را مشاهده می کنید که از Level 10 به بعد قابل بازی کردن می باشد. نگران نباشید. چیز زیادی را از دست ندادید. آنقدر ها هم مینی گیم ها جالب نیستند. فکر کنم اگر بازی دارت وجود داشت بازی جذاب تری می بود.

  

 

تخته های خاص Special Board  :

در قسمت بالا سمت راست گزینه special board را ملاحظه می کنید. در انتهای لابی، معمولا چند صفحه خاص تخته نرد وجود دارد که از جانب سرور تغییر میکند و دیزاین و حالت های مختلفی به خود می گیرد . گاهی از یک صفحه تخته نرد دو مدل وجود دارد و بر روی یکی نوشته شده Nitro Board . این صفحات با یک بیست قرمز رنگ مجزا شده اند و بازی ها به گونه ای است که برای هر حرکت ۲۰ ثانیه بیشتر زمان ندارید. این سبک بازی با افزایش level قابل مشاهده خواهد بود و بسیار لذت بخش است.

 

و اما بازی … :

در بالای هر تخته نرد نام آن صفحه به همراه دو عدد می بینید. اولین عدد مقدار سکه ورودی برای بازی است و دومین عدد حداکثر مقدار سکه ای که با استفاده از کیوب ( Cube ) میتوانید دوبل ( داو دادن ) کنید. با تپ کردن بر روی صفحات آنلاک، بصورت رندوم از بین بازیکنان آنلاین در سراسر جهان، حریف شما انتخاب خواهد شد. همانطور که قبلا خدمت شما عرض کردم، پرچم کشور شما به IP کشوری بستگی دارد که اولین بار وارد بازی می شوید. پس اگر دوست دارید حریفتان را با نام یک ایرانی شکست دهید در اولین بار اجرای بازی و انتخاب گزینه مهمان فیلتر شکن خود را قطع کنید.

ریختن تاس :

در وحله اول در هنگام ورود، شما گزینه Roll the Dice را خواهید دید. طبیعتا این گزینه بعد از هر حرکت طرف مقابل می آید. اگر احساس می کنید این کار خسته کننده است، گزینه Auto Roll Dice که در سمت راست صفحه است را فعال کنید تا تاس بصورت خودکار ریخته شود. در ضمن در هنگام بازی در نقطه مقابل رول دایس، گزینه X2 Double را می بینید که برای Cube دادن و دوبرابر کردن سکه های ورودی است. ( در بازی های فیزیکی ما در ایران، چون بحث پول مطرح نیست دوبل کردن عملا بی معناست ولی می تواند در امتیاز شماری، امتیازات را چند برابر کرد. حکم شرعی بازی تخته نرد )

حرکت دادن مهره ها :

بعد از ریختن تاس و مشخص شدن عدد تاس، شما به دو صورت می توانید مهره خودتان را حرکت دهید. هم می توانید با توجه به شماره تاس مهره را با انگشت بکشید (  Drag and Drop ) کنید و یا روی آن دوبار ضربه بزنید- دابل تپ ( Double Tap ) کنید. هنگام درگ کردن طبیعتا حرکت در اختیار شماست. اما در هنگام دابل تپ از دو شماره تاس آن شماره ای اولویت دارد که ابتدا آن تاسی که دورش دایره کشیده است را حرکت می دهد ( مهره ها به همان تعداد در خانه ها جا به جا می شوند. ). می توانید با نگه داشتن انگشت خود بر روی مهره و نمایان شدن دو عدد، یکی از دو شماره تاس را انتخاب کنید. اگر در حرکت اول اشتباه کردید می توانید از دکمه بازگشت ( UNDO ) قرمز رنگ استفاده کنید. به یاد داشته باشید در دومین حرکت، همزمان با دکمه آندو، دکمه دان ( DONE ) هم نمایان می شود که یک خط سبز رنگ در حاشیه آن در حال کم شدن است. شما زمان کمی دارید تا دکمه آندو را تپ کنید وگرنه بصورت پیش فرض حرکت پایان خواهد یافت و نوبت حریف می شود.

 

زمانبندی :

همانگونه که مشاهده می کنید هنگام حرکت دادن، یک عدد در سمت راست صفحه شروع به کم شدن می کند. حواستان باشد اگر این زمان به صفر برسد شما بازنده هستید. تنها در اولین دست بازی زمان شما برای هر حرکت ۴۰۰ ثانیه است که جنبه آموزشی دارد. اما در بازی های بعد هر حرکت ۴۰ ثانیه فرصت دارید و در بازی های نیترو ( Nitro Board Game  ) ۲۰ ثانیه فرصت حرکت دارید که نیاز به تمرکز بالا و تبحر در بازی دارد. این سبک باز ی تخته نرد آنلاین را به شما پیشنهاد می کنم.

سایر گزینه ها :

در پایین صفحه سمت راست و چپ یک آیتم استور (  Item Store ) و ارسال هدیه )   Send Gift ) وجود دارد. با تپ کردن بر روی سه خط بالا سمت راست، یک گزینه بسیار مهم نمایش داده می شود . گزینه انصراف یا ریزاین ( Resign ) . اگر می دانید می بازید و نمی خواهید وقت دوطرف گرفته شود از این گزینه استفاده کنید.

 

نتیجه گیری :

کافیست شما در گوگل پلی ( Google Play ) نام بک گامون ( Backgammon ) به معنی تخته نرد را سرچ کنید. با حجم زیادی از بازی مواجه می شوید که به نظر مشابه می آیند. اما ما اینجا در امجی جفت شش ( MGJoft6 ) همه ی آن ها را امتحان کردیم. باور بفرمایید این بازی تخته نرد آنلاین اندروید Backgammon Live: Free & Online بهترین گزینه است. از نظر گرافیک، گیم پلی، موسیقی که از ارکان اساسی هر بازی می باشد، به اصطلاح، حرف ندارد. شاید بگویید تخته، تخته است و این با آن فرقی ندارد. در این صورت صرفا خدمت شما عرض می کنم که امتحان کنید. اپ مفت، حافظه گوشی مفت ( بر وزن سنگ مفت، گنجشک مفت ).

 لینک دانلود مستقیم

مقالات پیشنهادی :

مزیت بازی های آنلاین تخته نرد، به بازی های فیزیکی ( بازی در دنیای واقعی ) 

مهارت در برابر شانس در تعیین برندگان تخته نرد Skill vs luck in determining backgammon winners

 

 

 

 

 

 

 

 

20 Responses

  • آسمان تير قضا صياد است
   اين عمل از فلك كج رو كج رفتار است

   بخت ياري نكند من چه كنم غير فغان
   روز وشب كار من از گردش او فرياد است

   آسمان تخته و انجم بودش مهره نرد
   كعبتينش مه و خورشيدو فلك نراد است

   با چنين تخته و اين مهره و اين كهنه حريف
   چشم بردن بودت ، عقل تو بي بنياد است

   اصل در آمد كار است نه دانستن كار
   تاس اگر نيك نشنيد همه كس نراد است

 • من خیلی از بازی ها رو دانلود کردم ولی هیچکدوم مثل این بازی گرافیک و گیم پلی عالی نداشت من جایی شما باشم فقط اینو دانلود می کنم.
  ممنون از توضیحات دوستان در سایت

 • یکی اینکه میخواستم دلیل تغییر شکل تاس رو متوجه بشم توی بعضی از بازیها و اینکه چرا گاهی اوقات تاس ها اینقدر مهندسی شده در میاد که برای بازیکن واقعا هیچ راهی باقی نمیمونه به غیر باخت

  • آقا بازی نصب شد توش میرم وقتی میخاد load بشه سر۱۰۰% گیر میکنه..گیر نمیکنه ها اون دایره ک لود میکنه همینجوری میچرخه ولی تو بازی نمیره..لطفا پاسخ بدین..ممنون

   • سلام من میخواستم به دوستم سکه بدم تو این بازی.وقتی با فیسبوک وارد میشیم و دو نفره بازی میکنیم بیشتر از ۱۰۰ سکه نمیتونیم بذاریم.امکانش هست که سر سکه ی بیشتری بازی کنیم؟ممنون میشم راهنمایی کنید

    • سلام و سال نو مبارک

     افزایش مقدار سکه ها مقدور نمی باشد اما می توانید برای دوستتان گیفت ارسال کنید.

     ► I can’t play or send gifts to a friend.

     If you and your friend have registered your accounts on the same computer, your accounts are automatically linked. Therefore, you can’t play against or gift a friend who is linked to your account. If this is not the case, please submit a ticket by sending a feedback form, with a list of the nicknames of friends who you can´t play with or send gift a too and we will work to fix the problem.

     برای اطلاعات بیشتر می توانید “سوال های رایج” ( FAQ ) این بازی را در این لینک مطالعه فرمائید.

     با احترام

  • سلام و سال نو مبارک

   بله. این بازی دارای نسخه تحت وب می باشد که در facebook می توانید آن را تجربه کنید. برای بازی در فیسبوک روی این لینک کلیک کنید.

   با احترام
   جفت شیش

 • سال نو‌شما هم‌مبارک
  این سوال هم‌داشتم که وقتی گیفت ارسال میکنیم
  چه استفاده ای داره اون گیفت برای طرف؟

  • سلام سعید عزیز

   درواقع صرفا جنبه فان دارد و مثل خرید تاس های رنگارنگ که تاثیری در روند بازی ندارد ( به هیچ عنوان در الگوریتم تاس ریزی تاثیر ندارد )، گیفت ها هم به همین صورت می باشد.

   با احترام
   جفت شیش

 • سلام من معتقدم بازی آنلاین می‌تواند بسیار روحیه بخش باشد و ضمنا هیجان بازی بیشتر می‌شود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *