مزیت بازی های آنلاین تخته نرد، به بازی های فیزیکی ( بازی در دنیای واقعی )

 

مقدمه:

همانطور که شما نراد عزیز، حتما تجربه کرده اید، تفاوت هایی در بازی تخته نرد در حالت آنلاین و بازی با دوستان خود در دنیای واقعی وجود دارد. امروزه با افزایش ضریب نفوذ اینترنت و تلفن های همراه هوشمند، تعداد کاربران اینترنت کشور بطور چشم گیری افزایش یافته است. در گوشه و کنار شهر، در مغازه ها و یا وسائل نقلیه عمومی مثل مترو؛ زیاد برای شما پیش آمده است که شخصی مشغول بازی با تلفن همراه خود باشد را دیده باشید. حال تخته نرد، به عنوان یک بازی کهن ایرانی که قدمتی به تاریخ متمدن ایران دارد، همواره جایگاهی مستحکم بین بازی بازان موبایلی داشته است. اما تفاوت های بازی های تخته نرد اندروید و یا iOS آنلاین با نمونه واقعی آن چیست ؟

ذکر این نکته حائز اهمیت است که منظور از بازی آنلاین، بازی با حریف های واقعی در نقاط مختلف جهان می باشد و بازی با هوش مصنوعی ( Ai ) یا به اصطلاح عامیانه، بازی با کامپیوتر نیست.

ابتدا قبل از مطالعه ادامه این مقاله توصیه میکنم از این لینک بازی تخته نرد محبوب من را ( Backgammon live ) دانلود کنید، و چند دست بازی کنید تا اشراف بیشتری بر مطالب مطروحه داشته باشید. ( برای بازی آنلاین با دوستان خود نیاز به اکانت facebook دارید. )

مطالعه مقاله ” مهارت در برابر شانس در تعیین برندگان تخته نرد ” که حاصل ترجمه تیم MGJoft6.com می باشد نیز توصیه می شود.

همانگونه که در مقاله مهارت در برابر شانس در بازی تخته نرد مطالعه کردید، در یک بازی تک دست، اگر دو طرف از مهارت بالایی برخوردار باشند، تاس نقش اثر گذاری خواهد داشت. در دیاگرام این مقاله خواهید دید که با افزایش تعداد بازی ها، آن کسی که از مهارت بیشتری، حتی اندک ( چون در موقعیت های حساس، تصمیم گیری بسیار مهم است. ) دارد، پیروز میدان خواهد بود.

قوانین احتمال

حال به یک نکته اساسی اشاره میکنم. اگر آشنایی کوچکی با قوانین احتمال دارید، باید به این نکته اشاره کنم که در تمامی سوالاتی که در آن راجع به تاس صحبت می شود، منظور یک تاس بسیار بسیار استاندارد ( در دنیای واقعی بدلیل محدودیت های فیزیکی، امکان خلق این تاس وجود ندارد. ) می باشد که در تمامی شرایط با انرژی یکسان بر سطحی از نظر فیزیکی همگن و با مقاومت هوای یکسان در تمامی طول حرکت و هزار و یک المان فیزیکی ثابت می باشد که در هر بار ریختن تاس یکسان می باشد. در دنیای واقعی، این امر یک توهم است.

 

ماشالا جفت ( و برای بار سوم جفت شش می آورد !!! ) MGJoft6.com

این نکته مهمترین و بزرگترین مزیت بازی آنلاین است به عنوان مثال در یک بازی پنج دست ( ۳ از پنج برنده خواهد بود ) میانگین مجموع تاس ها برای دو طرف یکسان بوده و با استفاده از یک الگوریتم پیچیده که به هیچ عنوان از طرف بازیکنان قابل تغییر و دستکاری نیست، تاس ها ریخته می شود و شما می مانید و مهارت شما در بازی تخته نرد.

یک لحظه اجازه بده بشمارم ببینم درست حرکت دادی!

دیگر مزیت بسیار بزرگ بازی های آنلاین تخته نرد، محاسبه حرکت  ( شمارش حرکت هر مهره نسبت به شماره تاس ) مهره ها می باشد. این کار دو فائده دارد. اول اینکه بازیکنان نمی توانند از غفلت طرف مقابل سو استفاده کنند و مهره ها را در جایی که تاس اجازه می دهد ننشانند و این امر تقلب و اوج بی اخلاقی در بازی است . دوم اینکه در بحث زمان بسیار صرفه جویی خواهد شد چون با فرض آمدن جفت شش ( MGJoft6.com ) خود بازی خانه ای که باید مهره ها بنشینند را محاسبه می کند.

به چی نگاه میکنی، حرکت بده!

صحبت از زمان شد، و مزیت دیگر بازی های آنلاین نمایان می شود . برای شما حتما پیش آمده که هنگام بازی با شخص آماتور و یا فردی که مشکل تصمیم گیری در مواقع حساس بازی دارد، برای یک حرکت چند دقیقه منتظر مانده اید. بازی آنلاین به هیچ عنوان اجازه این اتلاف وقت را به طرفین نخواهد داد. برای هرکدام از طرفین زمانی ثابت تعریف خواهد شد ( بعنوان مثال یک دقیقه ) تا مهره خود را حرکت دهند و اگر در مدت زمان تعیین شده حرکتی نداشته باشند، بازنده خواهند بود.

لذت بازی با بازیکنان دیگر کشور ها

شاید هیچ وقت متصور نشوید که با یک بازیکن از ژاپن تخته نرد بازی کنید و یا یک آمریکایی را مارس کنید و از یک عراقی ببازید. بازی های آنلاین این اجازه را به بازیکنان سراسر جهان خواهد داد تا فارق از ملیت و رنگ پوست و مذهب، با یکدیگر بازی کنند. به همین دلی بازی تخته نرد بازی دوستی ها خواهد بود و توسعه این بازی به نزدیک شدن فرهنگ ها خواهد انجامید.

 

بازی در دنیای واقعی

اما از هرچه بگذریم سخن دوست خوش تر است. نگارنده باور دارد که هیچ چیز جایگزین مناسبی برای یکدست بازی تخته نرد با عزیزان شما را نخواهد گرفت. در واقع در دوره ای که دنیای مجازی در حال بلعیدن دوستی ها، محبت ها، و دور همی ها می باشد، از شما ملتمسانه خواهش میکنم اگر در جمع خوانوادگی و یا دوستان خود هستید، موبایل خود را بکنار بگذارید و از حضور دیگران لذت ببرید. تخته را بیاورید و با جفت شش های پیاپی همدیگر را مارس کنید. برای با موبایلتان بودن فرصت بسیار است. بازی آنلاین بماند برای لحظه های تنهایی.

امیدوارم مطالب تحریر شده به دیدگاه شما نسبت به بازی آنلاین تخته نرد و تفاوت آن با بازی در دنیای واقعی، کمک کرده باشد. MGJoft6.com

 

 

 

 

7 Responses

 • سلام ببخشیداگرهنگام شروع بازی حریفی جفت بیاوردمثل۶-۶یا۳-۳نمیتواندبازی کند؟یااینکه اگرحریفی۵-۳آوردودیگری ۲-۶آوردکدام شان میتوانندبازی راشروع کنند؟؟خواهشابه سوالم جواب بدید

  • با سلام
   سوالتون واضح نبود. اگر منظورتون نحوه گشایش بازی است، با کلیک بر روی این لینک و مراجعه به کانال مجموعه در مورد تاس مطروحه نحوه گشایش را مشاهده نمایید اما اگر منظور شما در اولین دست از بازی و شروع کننده بوده، باید خدمتتون عرض کنم که دو دیدگاه وجود دارد: یا بصورت قراردادی ( که در ایران رایج است ) هر دو طرف یک تاس را ریخته و هر عدد که کمتر و یا بیشتر ( بر مبنای توافق دو طرف قبل از ریختن تاس ) آغاز کننده بازی خواهید بود که در این حالت هم یا تاس دوباره ریخته می شود که امکان آمدن جفت می باشد و یا بر مبنای اعداد تاس ریخته شده بازی آغاز خواهد شد. اما در قانون جهانی همواره کسی که شماره بزرگتر آورده بازی را آغاز میکند( هر نفر یکی از دو جفت تاس را میریزد و تاس دوتایی ریخته نمی شود تا مجموع دو تاس ملاک باشد) و اگر دو طرف اعداد برابر بیاورند دوباره تاس ریخته می شود . پس در تورنمنت های معتبر به هیچ عنوان جفت آغاز کننده نخواهد بود چون باید دو عدد تفاوت داشته باشند تا آغاز کننده مشخص شود. امیدواریم پاسخگوی سوال شما بوده باشیم.

   با احترام
   MGJOFT6

 • با سلام
  بنده می خواهم در مسابقات آنلاین شرکت کنم و دارای رتبه مشخص باشم . نحوه عضویت و سایر مراحل را پاسخ فرمایید .
  با تشکر

  • با سلام
   ضمن سپاس از اعتماد شما، تیم “ام جی جفت شش” در حال حاضر اقدامی مبنی بر برگزاری تورنمنت و یا امتیاز دهی بر مبنای لیدر برد انجام نمی دهد. لازم بذکر است این مجموعه به هیچ عنوان بدنبال عمل شنیع قمار نبوده ( حکم شرعی بازی تخته نرد ) و با آغاز فعالیت، به بازی تخته نرد، بعنوان سرگرمی می نگرد. ان شاءالله در آینده با کسب مجوز های مربوطه از ارگان های ذیصلاح ( بنیاد ملی بازی های رایانه ای، وزارت ارشاد، وزارت صنعت معدن و تجارت و … ) در خدمت شما و دیگر بازدید کنندگان گرامی سایت MGjoft6.com خواهیم بود.

   با احترام
   MGJOFT6

  • با سلام

   این سوال قبلا هم برای کاربران ما پیش آمده بود شما می توانید از اینجا در قسمت نظرات پاسخ خود را مشاهده نمایید.

   با احترام
   MGJOFT6

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *