بازی گل بهار

گل بهار یکی از انواع بازی نرد است که در کشورهای خاور میانه  از جمله ایران و ترکیه  رواج زیادی دارد. نام های دیگر این بازی « نرد دیوانه» و « گل بارا »  نیز می باشند. از ویژگی ها بارز این بازی میتوان به قرار گرفتن هر ۱۵ مهره روی خال خان در ابتدای بازی و همچنین نحوه بازی کردن جفت ها اشاراه کرد که وجه تمایز آن با تخته نرد متداول نیز می باشد.

fevga-start.gif

چیدن و هدف بازی: هر دو بازیکن هر ۱۵ مهره ی خود را در خانه ی یک حریف می چینند و مانند تصویر بالا و در جهت فلش ها به حرکت در می آورند تا به خانه ی خود برسند و سپس آن ها را از بازی خارج کنند. بازیکنی که زودتر مهره های خود را از بازی خارج کند برنده بازی است.

شروع بازی: هر دو بازیکن تاس می ریزند و بازیکنی که تاس بیشتر را آورد دوباره تاس خواهد ریخت و بازی را شروع خواهد کرد.

قوانین :

حرکت مهره ها: مهره ها تنها در خانه های آزاد می توانند وارد شوندو اگر خانه ای توسط مهره ی حریف پر شده بود بازیکن حق ندارد به آن خانه وارد شود.

زدن : فرق اصلی بازی گل بهار و دیگر انواع تخته نرد این است که در گل بهار زدن ندارد. بازیکن اجازه ندارد حتی مهره تک حریف را بزند و یا به آن خانه وارد شود. در واقع هر یک مهره سند یک خان را به نام بازیکن می کند.

جفت ها: در سه تاس اول بازی جفت ها مانند تخته نرد بازی می شوند به این صورت که اگر جفت۶ آوردید چهار تا شش بازی خواهید کرد. اما پس از سومین تاس نحوه ی بازی کردن تفاوت خواهد کرد. به این صورت که اگر جفت ۳ آوردید ، اجازه دارید جفت ۳ و سپس جفت  ۴ و  جفت ۵ و جفت ۶ را تا اخر بازی کنید. البته در ابتدای بازی که هنوز مهره ها پخش نشده اند شاید بتوان جفت ها را به راحتی بازی کرد اما با دقت به اینکه در بازی گل بهار هر یک مهره یک خانه را می گیرد بازیکردن جفت ها دشوار می شود.

مهره خوردن: مهره خوردن در گل بهار مانند تخته نرد متداول است و هر بازیکن ابتدا باید همه ۱۵ مهره را به خانه برساند و سپس شروع به برداشتن کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *